Praktické informace

Zdravotnická péče na Kypru je na poměrně vysoké úrovni a po předložení evropského průkazu zdravotního pojištění vás bez problémů ve státních zdravotnických zařízeních ošetří. Pokud ovšem budete potřebovat ošetření u některého ze soukromých specialistů, zaplatíte v hotovosti.

Pozor na to, co si z Kypru odvážíte

Co se týká cla a vývozu a dovozu věcí, tak na území Kypru mohou turisté dovézt maximálně 1 litr lihovin, 2 litry nějakého vína a jiné předměty do celkové hodnoty 175 Eur. Domácí zvířata lze na Kypr dovážet bez většího omezení. Pozor je třeba si dát na vývoz starožitností, který je na Kypru přísně zakázán. Antikvity je možno dovážet pouze se svolením archeologického úřadu.

Kypr je bezpečným ostrovem

Z pohledu kriminality je Kypr naprosto bezpečnou zemí, pouliční kriminalita je poměrně nízká. Velmi přísné je stíhání kyperských úřadů v případě přechovávání a distribuci drog, omamných a psychotropních látek. V případě, že je člověku dokázáno, že u sebe měl nějaké množství drog, stává se pro Kypr nežádoucí osobou, a buď zaplatí velké pokuty anebo mu dokonce hrozí trest odnětí svobody. Turisté, kteří vstoupí legálně na území Kypru, mohou klidně vycestovat a pobývat bez omezení i v severní části Kypru v takzvané Severokyperské republice.

Severní Kypr má problémy s mezinárodním uznáním

Severokyperskou republiku mimo Turecka jiné světové státy neuznávají, takže i případné konzulární pomoc turistům v případě nějakých problémů je do jisté míry značně omezena. V oblasti takzvané zelené linie, která rozděluje Kypr na dvě části, je přísně zakázáno fotografování. Oblast je monitorována z obou stran hranice. Jinak je také přísně zakázáno fotografování jakýchkoli vojenských objektů, přístavů, vládních budov a letišť. Pozor by si turisté také měli dát na fotografování mešit.

Nákupy na Kypru

Další informace se týkají nakupování. Prakticky v každé větší obci na Kypru se nacházejí trhy. Jestliže se vydáte za nakupováním, tak ideálními destinacemi jsou zejména Limassol a Páphos. Na trhu to vypadá, jako byste dorazili na klasický vesnický jarmark. Ceny na Kypru nejsou pro cizince příliš příznivé, takže je třeba se připravit na to, že za různé suvenýry, ale i za věci denní potřeby zaplatíte poměrně hodně. Jinak Kypřané jsou zvyklí zaokrouhlovat nahoru, takže i tato skutečnost se na konečné ceně promítne. Na Kypru je ve zvyklosti smlouvání. Pokud jsou turisté v této disciplíně dobří, lze se dostat na zajímavé ceny. Mezi typické suvenýry, jež si nejčastěji turisté z Kypru dovážejí, tak jsou jimi třeba originální lefkádská krajka, anebo různé předměty vyrobené z hlíny či proutí.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 27°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 20°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.35 CZK

USDUSD = 21.45 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist