Tipy na výlet

Hlavní město Nicosia

Kyperské hlavní město Nicosia, též česky Nikósie a řecky Lefkosia, nabízí velké možnosti zejména v poznávání starých památek. Ty se nacházejí podél malých uliček umístěných v hradbách. Město je prakticky rozděleno do dvou částí. Jedna část hlavního města je označována jako kyperská a nachází se na jihu Nicósie. Ze zajímavostí v této části jmenujme třeba takový pomník Svobody anebo známé Kyperské muzeum. Druhá část hlavního města leží na severu a je označována jako turecká. V Nicósii lze ještě také navštívit třeba klášter Svatý Herakleidios anebo mešitu Omereye.

Famagusta

Město Famagusta se právem pyšní spoustou historických památek, které nabízí díky velmi pestré historické minulosti. Krásné je zejména bývalé královské město zvané Salamina. Zhlédnout zde lze například menší Byzantské muzeum a kostel Banabáše, v němž je zároveň umístěna i hrobka tohoto světce. Milovníci fortifikací si mohou prohlédnout pevnost zvanou Othellova věž. Vidět tady lze také mešitu Laly Mustafy Pashi. Zajímavá je také oblast Famagusty zvaná Město duchů. Po turecké okupaci v roce 1974 se tady doslova zastavil čas!

Kláštěry Kykko a hora Troodos

Sakrální stavby jsou na Kypru poměrně časté, a pokud budete chtít spojit výlet přírodou a návštěvu architektonických skvostů, pak je ideální návštěva některého klášteru a také horských velikánů. Pravděpodobně nejbohatším a nejslavnějším klášterem je Kykko, který byl na území Kypru vybudován. Lze zde obdivovat krásnou a bohatou sbírku ikon, z nichž nejcennější je ta, na níž je zobrazena Panna Marie. Jejím autorem je pravděpodobně svatý Lukáš. Určitě nelze zapomenout také na návštěvu nejvyšší hory pohoří Olymp. Poté, co tuto horu navštívíte, je ideální ujít čtyřkilometrovou cestu Kaledonia až jediným vodopádům na celém území Kypru.

Návštěva kyperského venkova- vesnice Krasochoria a Platres

Kdo se chce dozvědět něco o místní kultuře na ostrově Kypr, tak by určitě neměl vynechat návštěvu některé z typických kyperských vesniček. Ideální je třeba taková vesnice Krasochoria. Po cestě do ní stojí zato prohlídka pevnosti Kolossi. Ve vesnicích vás okouzlí také krásné kostelíky a křivolaké uličky. Zajímavou vesnicí se také jeví vesnička Platros, kde lze ochutnat některé z proslavených kyperských vín. Ta vznikají z vína, které se pěstuje v okolí.

Paphos a památky antického

Řecka Městečko Paphos nabízí krásnou starověkou architekturu, takovou, kterou zde zanechali sami starověcí Řekové. Vidět mohou návštěvníci Řekovu skálu, na kterou dle starých bájí vystoupila sama bohyně krásy Afrodíté. Navštívit mohou turisté také Archeologické muzeum a klášter Ayios Neophyptos. Uprostřed něho se nachází malá kaple s nádhernými freskami.

Přeposlat Tisknout

Počasí

Čtvrtek 27°C Počasí pro Čtvrtek

Pondělí 20°C Počasí pro Pondělí

Dlouhodobá předpověď

Aktuální kurz měny

EUREUR = 24.35 CZK

USDUSD = 21.45 CZK

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist